Tuesday, 16 Oct 2018

Piłka nożna – najbardziej legendarny sport w Polsce

Piłka nożna na całym świecie ma bodajże najwięcej kibiców z wszystkich sfer sportowych. Niezmiernie podobnie jest w naszym kraju, gdzie podczas cotygodniowych spotkań ligowych różnego szczebla mecze na żywo, rozgrywane na stadionach w miastach oraz miasteczkach, ogląda po 200 do 400 tysięcy kibiców. Szacunki mówią również o tym, że nie mniejsza liczba kibiców – hobbystów piłki nożnej ogląda spotkania online, korzystając z Internetu. Z osób pielęgnujących różnorodne rodzaje sportów także najwięcej jest tych grających w piłkę nożną, jeżeli uwzględnimy wszelkie kluby piłkarskie, drużyny nawet w mniejszych miejscowościach czy młodzików i trampkarzy, a w takim razie dzieciaków, jakie dopiero rozpoczynają przygodę z okazałą piłką.

Mecze piłkarskie grane na stadionach, nie jedynie te rozgrywane przez reprezentacje stworzonego przez nas kraju, niemniej jednak oraz przez drużyny ligowe, gromadzą na stadionach całe rodziny, są zawsze gigantycznym wydarzeniem dla regionalnych społeczności, gromadzą również dziennikarzy i komentatorów sportowych.

Drużyna piłkarska to nie jedynie jedenastu zawodników grających na stadionie mecz oraz kilku zawodników rezerwowych, obserwujących spotkanie przy bocznej linii – to również cały sztab szkoleniowy, gdzie najistotniejszą jednostką jest trener – selekcjoner, co weryfikuje High Wycombe football academy Slough.

W Polsce trenerzy ligowi maja niesłychanie gigantyczne uprawnienia, to oni decydują, którzy piłkarze upływają na boisko w pierwszym składzie, by oczarować własną grą kibiców, zarówno tych oglądających mecze na żywo, a w takim razie zgromadzonych na stadionie, jak i tysiące kibiców śledzących losy spotkania w domowym zaciszu, obserwując mecze online. To trener układa taktykę na pojedyncze spotkania, zawodnicy zaś muszą bezwzględnie realizować wytyczne.

Dany klub, jeśli rozważa możliwość kupna jakiegoś zawodnika, z pewnością poza właścicielami klubu trener jest postacią, która w tej kwestii będzie miała wiele do powiedzenia – w ostateczności to rolą trenera będzie zespolenie danego zawodnika z drużyną i doprowadzenie do pomocnego wyniku meczu. Jeszcze większe ma uprawnienia trener – selekcjoner naszej profesjonalnej reprezentacji narodowej – jest on zależny jedynie oraz wyłącznie od najważniejszych władz piłkarskich w kraju.